Montessori Enstitusu Açık Öğretim Çocuk Gelişimi

Ana Sayfa » Montessori Hakkında Yazılar » Montessori Enstitusu Açık Öğretim Çocuk Gelişimi
Montessori Enstitusu Açık Öğretim Çocuk Gelişimi

Montessori Enstitusu Açık Öğretim Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi bölümü ülkemizde 1968’li yıllarda başta Hacettepe Üniversitesi olmak üzere birçok üniversitede eğitiminin alınması gereken bir üniversite bölümü halini almıştır. İlk başlarda ‘Çocuk Gelişimi ve Eğitimi’ adı altında kurulan bölüm, daha sonraki yıllarda ‘Çocuk Gelişimi’ bölümü olarak isim değiştirmiştir. Son yıllarda da Açık öğretim çocuk gelişimi bölümü olarak tercih edilmektedir.

Montessori Enstitusu Açık Öğretim Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi Bölümü, 0-18 yaşlar arasındaki normal gelişim gösteren, özel gereksinimi olan, korunmaya muhtaç çocukları yetiştirmek amaçlı kurulmuştur. Ayrıca normal/özel gereksinimli kurumda yaşayan, çalışan, mülteci ve suça itilmiş çocuklar ve hastanede yatan çocukların tüm gelişim alanlarını etkiler. Bu alanlar zihinsel, dil, motor, öz bakım, sosyal ve duygusal alanlardır. Programlar geliştirmenin yanında çocuğa, aileye, profesyonellere ve topluma hizmet sunan çocuk gelişimcisi yetiştirmek ve çocuk gelişimi alanında bilimsel çalışmalar yapmak amacıyla kurulmuştur.

Bu bölümde okuyan öğrencilerin; çocukları seven, onlarla vakit geçirmekten sıkılmayan, ebeveynleriyle iyi iletişim kurabilen, sabırlı ve hoşgörülü olmaları gerekir. Çocuklar ile ilgilenmek onların eğitimini vermek ve özellikle okul öncesi çocukları eğitmek çok zor bir eğitim dalıdır. Bu mesleği gerçekten sevmek ve istemek gerekmektedir. Aksi takdirde mesleğin zorlukları ile karşılaşıldığında hem kendi psikolojik sağlığı için hem de çocukların psikolojik sağlığı açısından istenmeyen durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Eğitimi alınan her bölüm gibi bu bölümünde bazı zorlukları ve dikkat edilmesi gereken hususları vardır. Lise eğitiminden üniversite eğitimine geçen öğrencilerin hayat ve bölümler hakkında çok fazla bilgisi elbette ki olmayacaktır. Bu aşamada görev ailelere ve öğrencileri yönlendiren öğretmenlere hatta kayıt aşamasında yardımcı olan kayıt görevlilerine düşecektir. Çünkü bu bölüm her öğrencinin eğitim alabileceği bir bölüm değildir. Büyük bir psikolojik sağlık ve moral motivasyon isteyen bir meslektir. Çocukları sevmek ve onlarla vakit geçirmekten hoşlanan bireylerin dahi bu meslekte zorlandıkları görülmektedir. Bu sebeple özellikle tercih esnasında yönlendiren öğretmenlerin öğrencileri doğru yönlendirmesi, öğrencinin kişisel ve psikolojik özelliklerini de göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler kreşlerde, anaokullarında, özel eğitim veren okul öncesi kurumlarında, ana-çocuk sağlığı merkezlerinde çalışmaya başlayabilirler. Bölüm mezunları çocuk hastanesinde bile görev alabilecek donanıma sahip olacaklardır.

Montessori Enstitusu Çocuk Gelişimi Hangi Üniversite

Açık öğretim çocuk gelişimi de hem eğitim alabilme hem de kendini geçindirebilme olanağı sunan bir eğitim sistemidir. Açık öğretim de okuyan tüm öğrenciler uzaktan eğitim aldıkları için sadece sınavlara girerek sınıf atlayabilirler. Hayat şartları örgün eğitim almaya uygun olmayan bireyler genellikle açık öğretim okullarını tercih etmektedir. Bunun sebebi hem eğitim alıp, hem de çalışma olanağı sağlanmış olmasıdır.

Açık öğretim çocuk gelişimi bölümünde devam zorunluluğu yoktur. Bölümün 2 yıllık ve 4 yıllık olarak eğitim süreci seçenekleri bulunmaktadır.

Montessori Enstitusu Çocuk Gelişimi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız

Yalnız, Çocuk Gelişimi Ön lisans Programının 4. yarıyılında bulunan Kurum Uygulamaları uygulama dersi devam mecburiyeti olan zorunlu derstir. Çocuk Gelişimi Ön lisans Programında haftada 1 gün olmak üzere toplam 12 hafta gözlem, görüşme ve uygulama süreci bulunmaktadır. Öğrenciler, uygulamalarını kendilerine atanan rehber öğretmenlerin gözetim ve denetimi altında yine kendilerine atanan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ana sınıfları ve bağımsız anaokullarında gerçekleştirirler. Uygulamalar sadece il merkezlerinde yapılır. Herhangi bir nedenle uygulamayı tamamlamayan öğrenciler uygulama derslerinden başarısız sayılır ve DZ harf notu verilir.

Montessori Enstitusu Çocuk Gelişimi Ders Notları

Açık öğretim çocuk gelişimi bölümü, son zamanlar fazlaca tercih edilen bölümlerden biridir. Bunun nedeni mezun olduktan sonra, iş alanlarının geniş olması ve gelir açısından oldukça iyi bir imkân sunmasından kaynaklıdır. Çocuklarla ilgili neredeyse her alanda çocuk gelişimi mezuniyeti istenmektedir. Çünkü bu bölümde sadece okul öncesi çocukların eğitimi değil, gelişimi, ruhsal sağlığı, oyun terapisi gibi birçok dersten eğitim almalarıdır.

Genel derslerin yanı sıra Açık Öğretim Çocuk Gelişimi bölüm dersleri olarak verilen dersler şunlardır;

 • İletişim Bilgisi,
 • Eğitim Bilimine Giriş,
 • Sınıf Yönetimi,
 • Davranış Bilimlerine Giriş,
 • Psikoloji,
 • Çocuk Gelişiminde Alan Çalışmaları,
 • Hasta Çocukların Eğitimi Ve Gelişimi,
 • Çocuk Gelişimde Normal Ve Atipik Gelişim,
 • Temel İlk Yardım Bilgisi,
 • Çocuk Ve Drama,
 • Çocuk Edebiyatı Ve Medya,
 • Çocuk Gelişiminde Program,
 • Gelişimsel Tanı Ve Değerlendirme Yöntemleri,
 • Aile Eğitimi,
 • Çocukları Tanıma Ve Değerlendirme,
 • Çocuk, Bilim Ve Teknoloji,
 • Çocukta Sanat Eğitimi Ve Yaratıcılık,
 • Çocuk Ve Oyun,
 • Çalışma İlişkileri.

Açık öğretim çocuk gelişimi bölümüne kayıt şartları şunlardır;

Çocuk Gelişimi Ön lisans Programına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünden en az 150 ve daha yukarı puan almış olanların 2019 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dahilinde bu programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

Montessori Enstitusu Açık Öğretim Çocuk Gelişimi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Montessori Enstitüsü Montessori Okulu Açmak İsteyenler İçin Franchise Adana Okul Öncesi Etkinlikleri Montessori Enstitüsü İzmir Montessori Eğitmen (Eğitici) Eğitimi Montessori Enstitüsü Kulpsuz Silindirler Montessori Enstitüsü Montessori İlkokul Eğitmen Eğitimi Programı Montessori Enstitüsü Online Oyun Terapisi Eğitimi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

montessori enstitusu - Tüm Hakları Saklıdır