Montessori Enstitüsü Çocuk Eğitiminde Reggio Emilia Yöntemi

Ana Sayfa » Reggio Emilia Hakkında Yazılar » Montessori Enstitüsü Çocuk Eğitiminde Reggio Emilia Yöntemi
Montessori Enstitüsü Çocuk Eğitiminde Reggio Emilia Yöntemi

Montessori Enstitüsü Çocuk Eğitiminde Reggio Emilia Yöntemi

İtalya’da 1970 yıllarında hükümetin okul öncesi eğitimleri yaygınlaştırma kararının ardından kreş ve okullar açıldı. Bu sebeple belediyeler birçok üniversiteden bilim adamları ile birlikte çalışmalar yürüterek okul öncesi eğitim projesi olan ‘Reggio Emilia’yı başlatmıştır. Okul öncesi semineri konularına baktığımız zaman karşımıza çıkan bu yöntem, oldukça kaliteli bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Montessori Enstitüsü Reggio Emilia Eğitimleri

Bu projeyle birlikte, okul öncesi eğitim yapan birçok kurumda reform niteliğinde yenilikler başlatılmıştır. Projenin en önemli amacı; çocuklara kazandırılmak istenen yeteneklerin gelişmesini sağlayacak, rahat ve düzenli bir ortamın sağlanmasıdır. Bu ortamda çocuklar, diğer kişilerle iyi ilişkiler kurmayı öğrenecek, çevresiyle iletişimini de olumlu yönde arttıracaktır. Kendisine farklı, çeşitli ve faydalı aktivite ve alternatiflerin sunulmasıyla birlikte çocuklar, öğrenme işinde de iyi olacaktır. Reggio Emilia yaklaşımı, Malaguzzi tarafından ortaya atılmış; Piaget, Vygotsky, Bruner gibi düşünürlerin görüşlerinden etkilenerek geliştirilmiştir. Malaguzzi’nin farklı kuramları incelemesi ve bunlardan faydalı olanları harmanlamasıyla ortaya çıkan bu proje oldukça verimlidir.

ÇOCUKLARIN NASIL ÖĞRENDİĞİ ÖNEMLİ

Reggio Emilia projesi, çocukların ne öğrendiği ile değil nasıl öğrendiği ile ilgilenmektedir. Bu sebeple öğrencilere uygun ortam sağlamak en önemli hedeflerden birisidir. Projede, çocukların güçlü bir imaj çizmesi, öğretmenin birçok role bürünmesi, zengin, verimli ve eğitici bir çevre yaratılması, güçlü sosyal ilişkiler ve proje bazlı öğrenmeler ana ilkelerdir. Reggio Emilia projesi, ,ilk uygulanmaya konulduğu zamanlarda İtalya’da yer alan mevcut okul öncesi kurumlarda reform yapmış ve bu kurumların hepsini tek tek güncelleştirerek, daha verimli bir eğitim sunmasını sağlamıştır. Reggio Emilia projesinde, proje ekibi; bir başkan, başkan yardımcıları ve beş asistandan oluşmaktadır.

Montessori Enstitüsü Reggio Emilia Seminerleri

Bunların yanı sıra çeşitli üniversitelerden, sanat, fizik, psikoloji, tarih, pedagoji tabanlı akademisyenler de projeye destek olmakta ve danışmanlık yapmaktadır. Okul öncesi eğitim veren kurumlarda bu projeden sorumlu bir asistan rehberliğinde, sorumlu ekipler mevcut olmaktadır. Asistanların ve sorumlu ekiplerin yanı sıra aynı zamanda özel eğitim uzmanları ve doktorlar da projeye destek verir.

Reggio Emilia projesinde, sorumlu ekipler ailelerle de iş birliği yaparak eğitimi verimli kılmaktadır. Bunun yanı sıra projede öğretmenlere hizmet içi eğitim vermek de uzmanların görevleri arasındadır.

SINIF ORTAMI ÇOK ÖNEMLİ

Okul öncesi seminerleri açısından önemli bir yere sahip olan Regio Emilia yaklaşımı etkinlikleri için sınıf ortamının düzeni çok önemlidir. Bu yaklaşıma göre sınıf ortamı şu şekilde olmalıdır:

Sınıf ortamı öğretmen olarak düşünülmelidir. Sınıfın sadece fiziksel özellikleri değil, içerisindeki iletişim ve etkinlikler de öğrencinin gelişimi açısından ön planda olmalıdır. Özellikle aktivite ve etkinlikler öğrencilerin eğitimi ve öğretimi için çok önemli bir detaydır.

Montessori Enstitüsü Reggio Emilia Sertifikası

İletişimin rahatça kurulmasını sağlayacak sınıf ortamları olmalıdır. Öğretmenin işini kolaylaştırmak ve iletişimi sıkıcı olmaktan çıkaracak geniş ve ferah ortam bu yaklaşımın önemli inceliklerindendir. Çocukların hem yaşıtları hem de yetişkinler ile aralarındaki iletişim bu sınıf ortamının rahatlığına bağlıdır. Çünkü öğrenciler tüm gün boyunca bu alanı kullanacaklardır.

Montessori Enstitüsü Çocuk Eğitiminde Reggio Emilia Yöntemi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız

Yaklaşımda sınıflara aynanalar da yerleştirilmektedir. Çünkü Reggio yaklaşımına göre öğrencilerden hiçbiri kendisini başkaları gibi görme fırsatına sahip değildir. Bu düşüncelerden yola çıkarak koyulan aynalar sayesinde öğrenciler kendilerini başkasının gözünden görmüşçesine izleyebileceklerdir.

Sınıf ortamı mutlaka ilham verici ve rahat olmalıdır. Reggio Emilia yaklaşımına göre tüm sınıflar “pizza” diye adlandırılan bir bahçeye açılmaktadır. Bu bahçelerde, bir drama köşesi ve atölye odası bulunur. Atölyede öğrencilerin çeşitli etkinlikler gerçekleştirebilmesi için de malzemeler bulunur.

Montessori Enstitüsü Reggio Emilia Enaokulları

Öte yandan Reggio Emilia yaklaşımı uygulanan tüm sınıflarda sadelik ve şeffaflık ön plandadır. Alanlarda geniş pencereler bulunur ve fazla mobilya yoktur. Bu alanı daraltan mobilyalar yerine sınıfı çocukların fotoğrafları, görselleri, çalışmaları ve diğer materyaller süslemektedir. Sınıflarda rahatlık ve sadelik her zaman ön plandadır. Geniş pencereler bulunur; ortam geniş ve aydınlıktır.

Okul öncesi seminer söz konusu olduğu zaman eğitimcilere verilen en önemli derslerden birisi Regio Emilia yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, eğitimcilerin öğrencilere daha kaliteli eğitim vermesini sağlar. Aileler çocuklarını okul yollamadan önce mutlaka okulun bu tip yöntemleri kullanıp kullanmadığını ayrıca eğitimcilerin de kendilerini geliştirip geliştirmediğini öğrenmelidir.

Reggio Emila Seminerleri

  • Uygulamalı ve teorik olarak verilmektedir.
  • Orijinal hologralı sertifika verilmektedir.
  • Bilgi ve Kayıt : 0543 965 1490

7 Renk Akademi eğitimleri ile geleceğinize fark katın..

 

 

 

Montessori Enstitüsü Çocuk Eğitiminde Reggio Emilia Yöntemi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Montessori Enstitüsü Montessori Okulu Açmak İsteyenler İçin Franchise Adana Okul Öncesi Etkinlikleri Montessori Enstitüsü İzmir Montessori Eğitmen (Eğitici) Eğitimi Montessori Enstitüsü Kulpsuz Silindirler Montessori Enstitüsü Montessori İlkokul Eğitmen Eğitimi Programı Montessori Enstitüsü Online Oyun Terapisi Eğitimi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

montessori enstitusu - Tüm Hakları Saklıdır