Montessori Enstitüsü Drama ve Değerler Eğitimi

Ana Sayfa » Montessori Hakkında Yazılar » Montessori Enstitüsü Drama ve Değerler Eğitimi
Montessori Enstitüsü Drama ve Değerler Eğitimi

Montessori Enstitüsü Drama ve Değerler Eğitimi

Drama eğitimi, ezbere dayalı bir eğitim sistemine karşı çıkmaktadır. Bu nedenle özellikle modern eğitimde sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisidir. Artık günümüzde alanında uzman öğretmenler, okul öncesi eğitimde drama ağırlıklı çalışmaktadır.

Montessori Enstitüsü Drama ve Değerler Eğitimi Okul Öncesi

Çocuğun hayal gücünü geliştirmek, çocuğun düşünmesini ve bağımsız hareket etmesini sağlamak, çocuğun sosyal farkındalığını ve işbirlikçi farkındalığını geliştirmek drama örnekleri ile hallolmaktadır. Bu noktada okul öncesi tiyatro ve drama örnekleri önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle okul öncesi dramanın önemi, çocukların bundan yararlanabilmeleri oldukça mühimdir. Bununla beraber çocuklar dramayla beraber çeşitli aktivitelere de dahil edilmelidir. Örneğin müzik aletleri eğitimi de çocuklar için çok önemlidir.

Drama örnekleri, çocukların rol aldığı ve onları harekete geçirdiği bir oyun türüdür. Başka biri gibi davranıyormuşçasına oynanır. Yani bir nevi tiyatro oyunu denilebilir. Bununla beraber drama örnekleri, şarkılarla ya da müzik aletleri ile de bir araya getirilebilir. Bu şekilde çocuklar birden fazla şey de öğrenmiş olur.

Örneğin bir çocuk müzik aletleri ile drama örnekleri yaparak kendisini rock müzisyeni gibi tanıtabilir ya da bir diğer çocuk kedi kılığına girerek hayvan sevgisinden bahsedebilir. Bu tip oyunlar çocuklarda empati yeteneğini de ciddi anlamda geliştirmektedir. Bu nedenle de okul öncesi eğitimde sıklıkla kullanılmaktadır. Drama örnekleri ile müzik aletleri çeşitlerini bir araya getirmek çocuklarda hem tiyatro eğitimini hem de el göz koordinasyonunu sağlamaktadır. Bu şekilde çocuklar birden fazla şey öğrenmiş olur.

Montessori Enstitüsü Okul Öncesi Eğitim ve Değerler Eğitimi

Okul öncesi eğitimle beraber değerler eğitimi de ön plana çıkar. Bu da yaşam boyu öğrenme kavramının çocuklara kattığı en önemli noktadır. Peki nedir değerler eğitimi ? Değerler eğitimi, toplumu meydana getiren bireylerin yaşamları boyunca ortaya koydukları davranışları inceler. Bu davranışların insanlara dokunan ve insanlığa faydası olan davranışlar olması gerekmektedir. İşte değerler eğitimi de çocuklara bu önemli noktaları aşılamaktadır. Kısacası değerleri öğrenmek için uygulanan eğitim olarak da tanımlanabilmektedir. Değerler eğitimi çocuklara şunları öğretmektedir:

Montessori Enstitüsü Drama ve Değerler Eğitimi Nedir?

Saygı: Birçok ebeveyn, çocuklarına sadece yaşlılara saygı konusunda eğitim verme hatasını yapar, fakat bu yanlıştır. Herkes yaşına ya da sosyal durumuna bakılmaksızın saygıyı hak eder. Saygı, çocuğunuzun genç yaşta bilmesi gereken temel bir ahlaki değerdir. Değerler eğitimi de işte bu noktada devreye girer. Bu eğitim sayesinde çocuklarınız yabancılara saygı gösterecek ve iyi bir insan olacaktır. Bir çocuk yaşıtlarına ve genç yaştakilerine saygı duymayı öğrenirse, gelecekte bundan faydalanacağından şüphe yoktur.

Montessori Enstitüsü Drama ve Değerler Eğitimi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız

Aile: Değerler eğitimi, çocuklara aile olma bilincini de aşılamaktadır. Bir aile, çocuğun hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Onu şekillendirir ve bir yetişkine dönüştürür. Bu nedenle çocuğunuza bir aile hissi vermek ve bir ailenin neden önemli olduğunu anlamasına yardımcı olmak çok önemli bir husustur.

Uzlaşma: Çocuğunuzun her şeyin ona göre çalışmadığını bilmesi önemlidir. Ona, genç yaşlardan itibaren mutlaka gerekli olduğu zaman başkalarıyla uzlaşması gerektiğini öğretmeniz gerekmektedir.

Montessori Enstitüsü Drama ve Değerler Eğitimi Etkinlikleri

Yardım Etme Bilinci: Bir yabancı olsa bile çocuğunuza genç yaşlarda başkalarına yardım etmeyi öğretmelisiniz. Çocuğunuza başkalarına yardım etmenin neden bu kadar önemli olduğunu ve birine yardım ettiğinizde neler yaşandığını anlatmalısınız. Toplumun işlevsel bir parçası olmak için, çocuğunuzun başkalarının ihtiyaçlarına karşı empatik olması önemlidir. Değerler eğitimi yardım hususunda da çocuklarınıza bir şeyler katacaktır.

Adalet: Ahlaki bir pusula ve adalet duygusu, herhangi bir çocuğun genç yaşta sahip olması gereken en önemli iki değerdir. Çocuğunuzun her zaman kendi çıkarları için ya da diğerlerinin yararı için bir haksızlığı algıladığında bir şeyler söylemesini tavsiye etmektedir.

Kimseyi Kırmamak: Çocuğunuza, birisine zarar vermenin sadece fiziksel bir sorun olmadığını, herhangi bir incinmenin de psikolojik ve duygusal bir etkisi olabileceğini açıklayın. Çocuğunuza nasıl özür dilendiğini öğretin. Bu da değerler eğitimi için çok önemli bir noktadır.
Montessori Enstitüsü Öğretmenin Rolü

Gerek drama gerekse de değerler eğitimi olsun, burada en büyük pay öğretmene düşmektedir. Öğretmenler alanında uzmanlaşarak çocuklara bu alanda birçok şey katabilir. Çocuk gelişimi semineri işte tam olarak bu noktada önemlidir. Bu seminerlerde öğretmenler daha iyi birer eğitimci olarak, çocukların ileride başarılı olmasını sağlayacak temelleri de atmış olur.

Montessori Enstitüsü Drama ve Değerler Eğitimi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Montessori Enstitüsü Masal Terapisi Montessori Enstitüsü Ankara Montessori Eğitmen (Eğitici) Eğitimi Montessori Enstitüsü Montessori İlkokul Eğitmen Eğitimi Programı Osmaniye Oyun Terapisi Montessori Enstitüsü Online Oyun Terapisi Eğitimi Montessori Enstitüsü Kulpsuz Silindirler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

montessori enstitusu - Tüm Hakları Saklıdır