Montessori Enstitüsü Maria Montessori’nin Hayatı (Biyografisi)

Ana Sayfa » Montessori Hakkında Yazılar » Montessori Enstitüsü Maria Montessori’nin Hayatı (Biyografisi)
Montessori Enstitüsü Maria Montessori’nin Hayatı (Biyografisi)

Montessori Enstitüsü Maria Montessori’nin Biyografisi

Maria Montessori, 31 Ağustos 1870 tarihinde İtalya’nın Chiaravalle kasabasında doğdu. Babası Alessandro, kamu hizmetinde muhasebeciydi ve annesi Renilde Stoppani, iyi eğitimliydi ve okumaya tutkusu vardı.

Montessori ailesi 1875’te Roma’ya taşındı ve ertesi yıl Maria yerel devlet okuluna alındı. Eğitiminin başından beri geleneksel engelleri kıran Marianın başlangıçta mühendis olma isteği vardı.

Montessori Enstitüsü Maria Montessori Hakkında

Maria ortaokuldan mezun olduğunda, tıp fakültesine girmeye ve doktor olmaya kararlıydı. Ebeveynlerinin öğretime girme konusundaki cesaretlerine rağmen, Maria erkeklerin egemen olduğu tıp alanını incelemek istedi. İlk başta reddedildikten sonra, Papa XIII. Papa’nın onaylanmasıyla Maria, 1890’da Roma Üniversitesi’ne giriş yaparak İtalya’daki tıp fakültesindeki ilk kadınlardan biri oldu. Cinsiyeti nedeniyle birçok engelle karşılaşmasına rağmen, Maria, Temmuz 1896’da doktor ünvanını aldı.

Tıbbi kariyeri başladıktan kısa bir süre sonra, Maria, Kadın Hakları hareketine dahil oldu. Hastaları tedavi etme konusundaki yüksek yetkinlik seviyelerinin yanı sıra, tüm sosyal sınıflardaki hastalara gösterdiği saygıyla da tanındı. Maria, 1897’de, gönüllü olarak Roma Üniversitesi Psikiyatri Kliniğinde bir araştırma programına katıldı. Bu çalışma, öğrenme güçlüğü çeken çocukların ihtiyaçlarına büyük bir ilgi başlattı.
maria montessori kimdir

Montessori Enstitüsü Maria Montessori Kimdir?

Maria, yirmi sekiz yaşında, zihinsel ve gelişimsel engelli çocuklara destek verilmemesinin suçluluğunun nedeni olduğu tartışmalı teorisini savunmaya başladı. Toplumsal reform nosyonu, Maria’nın yaşamı boyunca, toplumsal cinsiyet rolleri için veya çocuklar için savunuculuk için olsun, güçlü bir tema haline geldi.

1901 yılında Maria, öğrencilere eğitim ve öğretim vererek kendi eğitim felsefesi ve antropoloji çalışmalarına başladı. 1904-1908 yılları arasında Roma Üniversitesi Pedagojik Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde Roma hızlı bir gelişme gösterdi, ancak piyasanın spekülatif doğası iflaslara yol açtı. Bu bölgelerden biri, çocuklarının evde çalıştığı, aileleri çalıştığı sırada evde dolaşmak için bırakıldığı San Lorenzo’dur. Çocuklara mülkün yok edilmesini önleyecek gün boyunca aktiviteler sağlama girişimi için Maria’ya materyallerini ve uygulamalarını ‘normal’ çocuklara sunma fırsatı verildi. Orada, 1907’de Ortofren Okulu’nda geliştirdiği eğitim materyallerinin bir kısmını getiren ilk Casa dei Bambini’yi (Çocuk Evi) açtı.

Montessori Enstitüsü Maria Montessori Eğitimleri

Maria, çocukların çevresine birçok farklı aktivite ve başka materyaller koydu ancak sadece onları ilgilendirenleri farkına vardı.Bu farkına vardığı şey, doğal gelişimlerini desteklemek için etkinliklerin tasarlandığı bir çevreye yerleştirilen çocukların kendilerini yetiştirme gücüne sahip olmalarıydı. 1909’da Maria ilk eğitim kursunu yaklaşık 100 öğrenciye yeni yaklaşımında verdi. Bu dönemin notları, aynı yıl İtalya’da yayınlanan ilk kitabı için 1912’de Montessori Yöntemi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde çeviri olarak görünen ve daha sonra 20 dile çevrilmiş olan materyali sağladı.

Şimdi Montessori yaklaşımında büyük bir genişleme dönemi izledi. Montessori toplulukları, eğitim programları ve okullar tüm dünyaya yayılmış ve halkın konuşma ve konuşma dersleriyle seyahat dönemi, Amerika’da, aynı zamanda Birleşik Krallık’ta ve Avrupa’da da yer almıştır.

Montessori Enstitüsü Maria Montessori Eğitimleri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız

Avrupa’da faşizmin yükselişi, Montessori hareketinin ilerleyişini büyük ölçüde etkiledi. 1933’te Naziler, Almanya’daki tüm Montessori okullarını kapattılar ve Mussolini de aynı şeyi yaptı. 1936’da İspanya’nın iç savaşından kaçan Maria ve Mario, İngiltere’ye, ardından Hollanda’ya gittiler ve daha sonra Mario’nun ikinci karısı olacak olan Ada Pierson’la birlikte kaldılar. Hindistan’ın 1939’daki üç aylık bir konferans turu, savaşın patlak vermesiyle Mario’nun iç içe geçtiği ve Maria’nın İngiliz hükümeti tarafından İtalyan vatandaşları olarak gözaltına alındığı yedi yıl süren bir konaklamaya dönüştü. Hindistan’da Maria, 6-12 çocuğa ‘Kozmik Eğitim’ yoluyla destek olma yaklaşımını geliştirmeye başladı. Mario’yu serbest bırakma konusundaki 70. doğum günü isteği kabul edildi ve birlikte binden fazla Hintli öğretmeni yetiştirdiler.

1946’da Hollanda’ya geri döndü ve ertesi yıl ‘Eğitim ve Barış’ konulu UNESCO’ya seslendi. Maria, art arda üç yıl Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi: 1949, 1950 ve 1951. Son halk katılımı, 1951’de Londra’daki 9. Uluslararası Montessori Kongresi idi. Maria Montessori, Hollanda’da 6 Mayıs 1952’de 81 yaşında vefat etti.

Montessori Enstitüsü Maria Montessori’nin Hayatı (Biyografisi) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Montessori Enstitüsü Masal Terapisi Montessori Enstitüsü Ankara Montessori Eğitmen (Eğitici) Eğitimi Montessori Enstitüsü Montessori İlkokul Eğitmen Eğitimi Programı Osmaniye Oyun Terapisi Montessori Enstitüsü Online Oyun Terapisi Eğitimi Montessori Enstitüsü Kulpsuz Silindirler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

montessori enstitusu - Tüm Hakları Saklıdır